Choroby liści w naszym ogrodzie

W naszym ogrodzie, roślinki mogą zachorować na chorobę liści.

Liście wtedy mogą obumierać albo zmienić swój kolor. Czynnik który, powoduje to spustoszenie to grzyby. Ogrodnik musi wtedy działać bardzo szybko, gdyż cała roślina może umrzeć. Nikt nie chce by jego roślinki w ogrodzie umierały,  więc udzielę wam kilku rad co do ochrony.
ogrodnik szczecin - choroba liści

Mączniak zbożowy

Łatwo go rozpoznać bo białym proszku, nalocie na liściach. Następnym etapem jest zmiana koloru na brązowy i zwiędnięcie. Grzyb który powoduje tą chorobę unosi się ww powietrzu, osiadają na liściach tam kiełkują i wyrastają. Ten grzyb w porównaniu do innych nie potrzebuj dużej ilości wody, mącznikowi zbożowemu wystarczą suche liście w naszym ogrodzie.Często atakuje takie rośliny jak ogórki, marchewkę, drzewka owocowe, krzaki róży i wiele innych roślin ozdobnych.

 

Mączniak rzekomy

 

Ten grzyb do życia potrzebuje wilgoci. Wnika do tkanki przez aparaty szparkowe liścia. A mączniak zbożowy znajduje się tylko naa górnej części liścia, ten grzyb atakuje liścia od spodu. Fioletowa grzybnia z odrobiną szarości to znak rozpoznawczy mączniaka. Rośliny, które atakuje to rzodkiew, chrzan, sałatę, roszponkę, groszek, szpinak, cebule i winorośle.

 

Rynchosporioza zbóż

 

Ta choroba może mieć rożne objawy, gdyż powodowana jest przez rozmaite grzyby. Liście zarażone tą chorobą są żółte, czerwone, brązowe lub czarne na końcówkach. Najpierw zauważamy małe plamki, potem zaczynają się łączyć i liść obumiera. Rośliny, które często są atakowane to seler, pomidor, pietrucha i złocienie. Choroba szybko się rozprzestrzenia po naszym ogrodzie. Dlatego ogrodnik przy sadzeniu musi pamiętać o zachowaniu odstępów między roślinami. Dzięki temu liście pod deszczu szybko wyschną, co zmniejszywszy ryzyko zainfekowania. Zarodniki znajdują się w  ziemi. Deszcz pomaga im dostać się na liście. Gdy przykryjemy ziemię słomą zapobiegniemy temu procesowi, jak to ma miejsce na plantacjach truskawek. Nasz ogród należy podlewać od góry,  nie od dołu.

 

Rdza

Ta choroba tworzy żółte plamy na górnej powierzchni liścia, oraz pustoszy spód liścia tworząc czerwono-pomarańczowe wyrostki. Często dopada truskawki, na szczęście choroba jest mało szkodliwa. Aby pozbyć się pasożyta należy usunąć zainfekowane rośliny z ogrodu.

 

Ogrodnik  by walczyć z chorobami  roślin musi szybko pozbywać się zarażonych części. Nie wyrzucaj ich do kompostownik, gdyż może tam się rozwinąć. Wyrzuć je po prostu do kosza. Jest jeden bardzo dobry środek. Możemy nawet go samodzielnie wykonać . Potrzebujemy cebuli, która podgrzewamy w wodzie. Takim wywarem podlewamy nasze roślinki. Warto też spryskać płynem infekcje rośliny. Pamiętaj by regularnie powtarzać w swoim ogrodzie. Środki chemiczne stosuj tylko gdy nic nie pomaga, a infekcja jest stała.

Źródło internet.