Category Archives: Nasz Szczecin

Szczecin – historia parku Noakowskiego

Cmentarz Turzyński – cmentarz komunalny w Szczecinie.

szczecin - cmentarz turzyński
Mało osób zna jakże ciekawą historie tego miejsca. W roku 1848 wydzielono teren na pochówki, ludzi z ówczesnej wsi Turzyn, koło miasta Szczecin znajdującej się obok Szczecina . W mgnieniu oka cmentarz był prawie pełen, i tak w 1893 roku postanowiono stanowczo ograniczyć liczbę chowanych ciał na cmentarzu. Następnym krokiem była zmiana miejsca pochówku zmarłych na park miejski, co zmieniło by funkcje tego terenu nie był to pierwszy  przypadek, gdy cmentarz zmieniano w park. Było to jednak plany, które miał zniweczyć powstanie w 1895 roku na północnej części nekropoli kaplicy. Istnieniu cmentarza zagroziła też budowa obwodnicy na zachodniej jego części.  W 1928 roku zamknięto to miejsce dla chowania zmarłych.

1945 dla Kaplicy był jej ostatnim, gdyż została ona rozebrana. W latach 60 Szczecin, przeznaczył teren pod park miejski. I tak dziś mamy Park im. St. Noakowskiego. Gdzie wczesnej była część zachodnia cmentarz, dziś znajdują się ogrody działkowe. Jedyną pozostałością, pamiątką po cmentarzu są drzewa: takie jak dęby, klony, patany. W zachodniej części można podziwiać pozostałości muru i bramy.

Źródło Internet.

Przepiękna Różanka.

Szczecin - Różanka

Szczecin – Różanka

Szczecin i jego Ogród Różany czyli  „Różanka”

To dwu hektarowy ogród założony w 1928 r. przy okazji zlotu ogrodników. Często uczęszczana przez szczecinian „różanka”, to blisko 2 tysiące róż w 100 odmianach na, naa 2 hektarach powierzchni. Latem roi się tu od zakochanych, artystów szukających inspiracji i muzykantów. W 1935 r. wtedy powstała „Ptasia Fontana” rzeźbiarza Kurta Schwerdtfegera. Nawet II wojna światowa nić nie zrobiła ogrodowi. Do 70 lat było to miejsce wypoczynku dla, każdego szczecinianina. Lecz brak pieniędzy na utrzymanie ogrodu dały się mu we znaki i zaczął podupadać.
W 1983 teren został przekazany Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zaś w roku 2005 Szczecin odzyskał Różankę. W latach 2006-2007 Szczecin odbudował ogród na podobieństwo lata  30. Prace zakończono 20 kwietnia 2007 r. Zostało zasadzone ty dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach,zbudowano schody oraz alejkę. W ogrodzie możemy także spotkać niezwykłe dzrewa i krzewy m.in. kasztanowiec gładki, korkowiec amurski, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, klon oraz świerk serbski, które znajdują się jedynie w  górach Bośni i Hercegowiny. Ptasia Fontana czyli cztery gęsi osadzone na cokole. Ogród Różany znajduje się na Łęknie, przy Parku Kasprowicza między ulicami Jasienicy, Zaleskiego i Moczyńskiego niedaleko nieczynnej stacji kolejowej Szczecin-Łękno.
Źródło internet.

Stary Szczecin – Nieistniejąca Wieża Quistorpa

Wieża Quistorpa –

Szczecin niegdyś posiadał ów wieże widokową na  wzgórzu Arkońskim.

szczecin - wież qustropa

szczecin – wież qustropa

Wybudował ja niejaki Martina Quistorpa w 1903 r. w, by uczcić swojego ojca Johannesa, człowieka który często pomagał innym, oraz był bardzo wpływowy. Wieża Quistorpa i przepiękny obszar otaczający wieże w Szczecinie, znajdowała tu się liczna zieleń i wiele alejek, było punktem docelowym wielu spacerowiczów. Wieże zaprojektował Franza Schwechtena, jeden z najlepszych berlińskich architektów. Wieże zbudowano z ciosów kamienia. Na podstawie znajdowało się pomieszczenie od góry przykryte sklepieniem krzyżowym. Szczecin posiadł tu letnią kawiarenkę, która, była dostępna niemalże z każdej strony. Na dachu znajdował się taras widokowy. A na rogach trasu, znajdowały się rzeźby. Na środku trasu znajdował się trzon z wieloma-bokami. W kształcie cylindra i zakończony krenelażem. Nad nim był także cylindryczna wieżyczka , która była koroną budowli. 42 metry właśnie tak wysoka była wieża. Od  obecnej ulicy Arkońskiej prowadziły przepiękne schody kamienia, które pomagały pokonać strome zbocze. W 1945 r. wieża została zniszczona podczas obrony Szczecina, była ważnym celem, gdyż stanowiła ważny punkt odniesienia. Dziś możemy znaleźć stare  ruiny przysypane i zarośnięte. Obok ruiny znajdziemy wejście do podziemnego „świata’. Szczecin posiada wiele takich podziemi, tutaj ma on 30 m betonowego korytarza potem zmieniającego się w drewniany, kiedyś można było wyjść kawałek za ruinami wieży, lecz dziś korytarz jest zasypany. I tak o to wyglądała Szczecinka Wieża Quistorpaa.

Źródło internet.

Szczecin nie leży nad morzem !

    Hej wiecie że Szczecin nie leży na morzem?

Wiem głupie… Ale wiele razy to słyszałem i tłumaczenia przecież szczecin ma port, co nie znaczy że leży nad morzem! Kto ze szczecinian nie spotkał się z pytaniem jak dojść na plaże. Tak to prawda wielu polaków nie zadaje sobie sprawy że szczecin nie leży nad, morzem.
szczecin - ogrodnik szczecin
Kiedyś nawet, był pewien dowcip na plaże to można dojechać tramwajem linia 10 a wtedy takiej nie było. Ale przechodząc do faktów by dostać się na plaże ze szczecina trzeba  pokonać trasę 100km, bo miasto nie posiada, ani plaż, ani wydm. Oczywiście jest zalew Szczeciński ale są to wody śródlądowe. Faktem jest  że nie jest to duża droga ale jednak . Bez problemu ze Szczecina dostaniemy się nad może PKS-em, pociągiem.

Posiadamy jednak  plaże. Mamy różne kąpieliska m.in. Jezioro Dąbie, Dziewoklicz, Głębokie  które,  w letnim sezonie pełne są mieszkańców i turystów spragnionych kąpieli.

Tym co w naszym mieście kocham jest fakt podsiadania licznych terenów zielonych i akwenów wodnych dla tego brak można nie doskwiera. Możemy sobie odpocząć po ciężkim dniu pracy w  takich miejscach, lub gdy chcemy pospacerować, pobiegać, co i czego tylko dusza zapragnie. Możemy też poczuć się jak na morzu i przepłynąć się statkiem w rejsie po Odrze.

Źródło Internet.

Powstanie jeziora Szmaragdowego – Legenda

Szczecin i jego mieszkańcy doskonale znają Jezioro Szmaragdowe które, budzi podziw i zachwyt.

Jezioro ma przepięknym kolor i wprawia  w magiczny nastrój. Ale czy znacie  legendę o Skarbku – chytrym i skąpym duszku podziemi z 1925 roku (katastrofa kopalni kredy).

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Tam gdzie dziś Szczecin posiada   jeziora znajdowała się kiedyś, kopalnia kredy. Według legendy Skarbek jak każdy, jak jego nazwa wskazuje posiadł ukryty skarb gdzieś głęboko w puszczy Bukowej ukryty w  zboczu góry.

Spokój Skarbka zakłócili ludzie którzy, wydobywali obok kredę. Gdy 16 lipca 1925 roku górnicy dotarli do skarbu, chciwy duszek zdenerwował się niezmiernie. Wielce poirytowany Skarbek postanowił przeszkodzić górnikom . Wziął  on zielonej wody z magicznego podziemnego źródła i zatopił Szczecińską kopalnie. I tak o to powstało jezioro.

Skąpy duch pilnujący swego skarbu odzyskał spokój a Szczecin zyskał przepiękne Jezioro Szmaragdowe.

Źródło internet.

Szczecin – Legenda Siedmiu Płaszczy

Szczecin posiada Baszta Siedmiu Płaszczy, zwana inaczej Panieńską, zastanawiałeś się kiedyś dlaczego taka nazwa?

Jaka jest  historia?

i co z tymi siedmioma płaszczami?

Chcesz wiedzieć – więc czytaj Legendę Szczecińskiego Baszta.

Szczecin - Baszt Siedmiu Płaszczy
Szczecin miał kiedyś, duże ilości fortyfikacji baszt jest jednym z jedynych pozostałości z nich. Gdy Szczecin był bombardowany reszta fortyfikacji otaczających budowę zostały zniszczone. Przechodzimy więc do legendy!

Większość historyków łączy nazwę baszta, z gildią krawców którzy, zapłacili za budowę. Lecz istnieje pewna legenda która, tłumaczy to w inny sposób. Wszystko działo się za panowania na pomorzu księcia z dynastia Gryfitów.

Książę by zdobyć chwałę i pieniądze chciał wybrać się na pielgrzymkę do ziemi świętej. Chcą jak najlepiej wyglądać zakupił bardzo drogie sukno, Książę rozkazał by uszyto z  niego siedem płaszczy, a wykonawcą dzieła miał by nadworny krawiec. Rzemieślnik wziął się do roboty. Gdy podczas jego pracy sukno ujrzała jego żona, to zapragnęła mieć ubranie z niego i wymusiła na nim by uszył je dla niej . Jako że krawiec był bardzo uzdolniony, zdołał uszyć siedem płaszczy i suknie.

Szczecin i cały dwór był zdumiony pięknem i kunsztem płaszczy. Podczas wyprawy szaty także wzbudzały ogólny podziwy. Gdy wrócił z wyprawy nie szczędził pochwał dla swojego krawca. Lecz pewnego dnia ktoś, zauważył że jakaś kobieta nosi suknie z identycznego sukna co książęce szaty. Oczywiście była to żona krawca. Bogusław bardzo poirytowany tym faktem wezwał krawca. Nieszczęsna wyznał prawdę księciu, że ze skrawków materiał uszył żonie suknie. Za kare został zamknięty w pobliskim baszcie i musiał pracować za darmo przez cały rok. Żona krawca wcale mu nie współczuła znalazła nowego ukochanego i zdradziła męża.

I stąd nazwa Baszt Siedmiu Płaszczy, by przypomnieć historie krawca która, mówi o przewrotności kobiet i ich „złej’ naturze …

Na szczęście to tylko legenda : ) ale Panowie warto ją zapamiętać.

Źródło internet.

Szczecin – krótka historia Wałów Chrobrego

Szczecińskie Wałów Chrobrego czyli, to czym powinniśmy się chwalić w Szczecinie.

Jest to trasa turystyczno-widokowa o długości 500 m w naszym Szczecinie wzdłuż Odry. Zostało zaprojektowane przez  Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902-1921z z nakazu burmistrza Hermanna Hakena, na jego cześć też wały miały pierwotną nazwę.szczecin wały chrobrego

Wały Chrobrego –

Nie jest to pozostałość po jednym  z  królów jak wielu uważa a ciekawe z punktu architektonicznego założenie, które stanowi jedynie element całej kompozycji wraz z, katedrą pw. św. Jakuba. Szczecin dawniej w tym miejscu posiadał fortyfikacje z  głównym fortem Leopold. Całość składa się z półkilometrowej alei dla spacerowiczów i dwoma placami na końcu. W centrum Szczecińskich Wałów znajduje się przepięknym taras. Wszystko jest  urozmaicane przez  rzeźby. Dziś znajdują się tam gmachy które są siedzibą ważnych urzędów państwowych. Całość wygląda przepięknie i jest wielkim urozmaiceniem szczecina oraz wyjątkiem w tej części Europy.

Źródło foto.  internet

Szczecin i jego historia.

szczecin -grodnik szczecin

 

Początki Szczecina.

 

W czasach  antycznych w  okolicach dzisiejszego Szczecina istniała osada, o nazwie Susudata.  W wieku VII-VI  p.n.e. w miejscu gdzie, dziś leży Szczecin leżała osada łużycka. To są pierwsze wzmianki o osiedlaniu się, ludzi na terenach szczecińskich.

Osadnictwo średniowieczne rozpoczęło się przy końcu IX i początku X wieku. Został tu zbudowany tu gród otoczony fosą, u jego stóp znajdowała się osada rybacka. Gród składał się z  trzech najważniejszych części czyli : grodu, podgrodzia i portu rybacko – handlowego. Mieścił on się przy lewym brzegu Odry, na wyspie Lasztowni. Gród był owalny w środka  zwężał się. W centrum znajdowała się pogańska świątynia.

Dopiero w latach 967–972,  Mieszko I ówczesny władca państwa polan, przyłączył Szczecin wraz z pomorzem pod swoje panowanie. Jednym z powodów zainteresowania się tym terenem przez Miszka były, pokrewieństwa etniczne z zamieszkałymi tam ludami. A łatwy dostęp do morza mógł wesprzeć gospodarkę i stosunki polityczne.

W 992 władca polan wydał dokument w którym, wyznaczone były granice państwa a w nim znajdował się Szczecin. W około 1007 roku za czasów panowania Bolesława Chrobrego ziemie te uzyskały niezależność.

 

Panowanie Gryfitów

 

W 1121 r.  Bolesław Krzywousty znów przyłączył miasto do granic Polski lecz, pod władzą lenika Warcisława I. A w 1181 miasto znów przestało należeć do państwa polskiego i przeszło pod panowanie Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Prawa miejskie miasto zdobyło dopiero w 1243 nadane przez księcia Barnima I .

Miasto przez lata nabywało nowe tereny i tak:

-w 1283 jezioro Dąbie

-w 1321 Police

W XIV wieku książę Barnim III Wielki zbudował „Kamienny Dom” który, był jego siedzibą oraz kaplicę św. Ottona. Budynki te stanowiły pierwszą faze budowania dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich.

W 1478 Bogusław X który, zjednoczył Pomorze Zachodnie, a w 1491 ustanowił jego stolicą Szczecin. Jednak tylko na kilkaa lat bo, w 1532 pomorze znów zostało podzielone a Szczecin został stolicą księstwa szczecińskiego.
 

Szczecin pod panowaniem Prus

 

W 1713 miasto stało się częścią państwa pruskiego.
W 1816 z granic miejskich zostały odłączone Police.  W 1843 był to początek kolei na Pomorzu bo, miasto dostało połączenie z Berlinem. Spowodowało to w krótkim czasie wzrost rozwoju przemysłu.
W 1897 w mieście zostało uruchomiona huta żelaza. Na początku XX wieku zbudowano tutaj oczyszczalnie ścieków. W 1900 r. do miasta dołączono Grabowo i Drzetowo oraz Niemierzyn, stworzono również Cmentarz Centralny. W 1911 zaczęto przyłączać kolejne tereny m.in. Pogodno i Niebuszewo.

 

II wojna Światowa w Szczecinie.

 

W chwili wybuchu wojny miasto liczyło jakieś 270.000 mieszkańców. W 1939 roku do miasta dołączono wiele okolicznych wsi, dwa miast Dąbie i Police. Stworzono Wielkie Miasto Szczecińskie istniejące do końca wojny. Na ternie Szczecina istniało około 100 obozów pracy przymusowej.

Skutkiem licznych bombardowań miasto straciło około 60-70% swoich zabudowań, port został zniszczony w 70–80%, a budynki przemysłowe w 90%.

 

Okres po wojenny

 

W 1945 roku 26 kwietnia Szczecin został zajęty przez sowietów a 28 kwietnia przybyły tutaj polskie władze. Tymczasowym burmistrzem miasta został Piotr Zaręba. W tym okresie w mieście było zaledwie 200 polaków, a aż 6 tysięcy Niemców zgromadzonych w dzielnicy Niebuszewo.

Miasto zostało przekazane polakom dopiero 5 lipca 1945, kiedy prezydent miasta i wojewoda szczeciński stawili się w mieście 5 lipca roku.

Polska dostał miasto lecz, port dostali sowieci do 1947 roku. Rosjanie wykorzystywali port do załadunku sprzętu niemieckiego. Do 1947 trwało wysiedlanie Niemców i w Szczecinie mieszkało już tylko 4 tys. Niemców.

W 1953 roku miały miejsce liczne renowacje i odbudowa zabytków Szczecińskich.

11 czerwca 1987 miasto odwiedził papież Jan Paweł II.

27 maja 1990 odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządu miasta. W 1993 odbywały się obchody 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi.

Szczecin jest stolicą województwa od roku 1999 . Także od 1999 miasto jest kwaterą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego sił NATO.

 

Źródło internet

Szczecin i jego wizytówka – Jasne Błonie.

Zieleń, zieleń, zieleń tak Szczecin kocha ten kolor a  więc ogród.

Dużo szczecinian odwiedza Różanke, Szmaragdowe Jezioro i Puszczę Bukową, jednak wśród tych miejsc  najwięcej osób

Szczecin -jasne błonia

Szczecin -jasne błonia

można spotkać na Szczecińskich Jasnych błoniach. Jeśli jakieś  miejsce można nazwać wizytówka  naszego  cudownego miasta Szczecin to właśnie Zielone błonia.

Błonia zostały stworzone w  latach 1925-1927 teren na którym zostały stworzone należał do rodziny Quistorpów. Posadzona  wtedy na  bokach 213 platanów klonolistnych. Dla ciekawostki właśnie w  Szczecinie na  błoniach jest największe skupisko plantów . Gatunek tego drzewa sprawia że miejsce to  jest naprawdę wyjątkowe; w sezonie letnim są zieloną ozdobą błoni, a zimą ich kolczaste owoce wyglądają iście nieziemsko. Warto odwiedzać Jasne Błonie tylko  by  zobaczyć ich przepiękne kolory zdobiące drzewa.

W tym miejscu znajdziemy  dwa pomniki pierwszy Jana Pawła II, który jest pamiątką po jego wizycie w 1987 roku. Drugi „Pomnik Czynów Polaków” przedstawia  trzy  orły które są symbolem trzech pokoleń  polaków:

1. Polaka Szczecińskim z  przed II Wojny Światowej.

2. Szczecinianie , którzy odbudowali  Szczecin po  wojnie.

3. Pokoleniu które rozbudowuje miasto.

Cały dzień miejsce  to jest pełne ludzi bawiących się z  dziećmi, wychodzących na spacer, wyprowadzających psy czy spacerowiczów. Na trawie mamy sofy wiec można sobie  usiąść ale nie brakuje trakcji dla dzieci. Możemy przejechać się zabytkową kolejką zjeść loda albo watę cukrową . Miejsce cudowne  i magiczne tu  wszyscy się spotykają nic dziwnego  zawsze  jest tam miło  i wesoło.

Park Kasprowicza.

Szczecin ma  do zaoferowania wiele parków jednym z  nich jest Park Kasprowicza od nazwiska jego twórcy Quistorp Park, znajduje się obok Jasnych Błoni oraz sąsiaduje z  ulicami Wyspiańskiego, Piotra Skargi i Słowackiego.

Szczecin już na początku XX wieku ogłosił że będzie służył ogólnemu  wypoczynku szczecinian. Wtedy wyznaczona tam istniejące aż do dziś trasy do spacerowania, teremy przeznaczony do jazdy konnej, zbudowano mostki na jeziorem Rusałka i punkty obserwacyjne, z których  dziś  korzystamy  a  widok zapiera dech w piersiach.szczecin - park kasprowicza
Jest to największy park w  Szczecinie zajmuje powierzchnie aż 27,3 ha. Jest to miejsce oblegane przez mieszkańców i ubóstwiane przez wędkarzy. Częstym widokiem są pary które własnie tutaj robią sobie zdjęcia ślubne, normalnym widokiem też są tłumy karmiące kaczki.
Na szczególne wyróżnienie wśród wielu atrakcji parku należy Teatr Letni im. Heleny Majdaniec wraz z pobliską rzeźbą Ognistych Ptaków stworzona przez Władysława Hasiora, no i Jezioro Rusałka, choć sztucznie stworzonym przez człowieka, to zbiornik dostarcza pożywnia i służy jako dom dla wielu zwierzątek.

Szczeciński Park Kasprowicza to także piękne rośliny na wyróżnienie zasługują cudowne okazy drzew oraz krzewów.

 

Źródło internet.

« Older Entries