Ogród zimą.

Zima nie jest zbyt sprzyjająca dla naszego ogrodu, nie kwity barwne kwiaty to prosta estetyka składając się z bieli wzbudza zachwyt każdego ogrodnika. Jak sprawić by nasz ogród stał się cudowny nawet w zimę? Jak udekorować ogródek? To pytanie zadaje sobie pewnie każdy ogrodnik. Śnieżno białe czapy pokrywające nasz drzewa i krzewy dodaj majestatyczności naszemu ogrodowi.

zima-ogrod-drzewa-droga

Te przysypane ścieżki, karmniki dla ptaków, białe górki i pagórki w naszym ogrodzie coś cudownego. Choć na początku wzbudza to zachwyt to, chyba każdy przyzna że po pewnym czasie zaczynamy się tym nudzić. Pytanie jak ożywić krajobraz w naszym ogrodzie zimową porą?
Przy świętach za pasem zaczynamy dekorować naszych ogród rożnymi błyskotkami. Te wszystkie światła porozwieszane między gałęziami dodają majestatyczności. Trzeba pamiętać by przy rozwieszaniu wszystkich tych świecidełek zachować bezpieczeństwo. I nie zapominajmy że gdy wszystko pokryte jest lodem bardzo łatwo się pośliznąć i coś złamać dlatego ważne jest by zawsze zachowywać bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów po naszym zimowym ogródku.
Dużo łatwiejszą metodą dekoracji ogrodu są zimo zielone rośliny. Różaneczniki, mahonie,Wrzosy i wrzościer, pierisy i ogniki, dzięki płytkiemu ukorzenieniu przetrwają każdą zimę w naszym ogródeczku. Ale należy im w tym pomagać i glebę wokół nich należy obsypać korą, trocinami.Choć żadne mrozy nie są im straszne warto dmuchać na zimne i schronić je pod stroiszem czy siatką cieniującą. Staranie wybrane i przystosowane rośliny obronią się przed każdą zima gwarantując naszemu ogrodowi przepiękna kolorystykę.
Innym sposobem ochrony roślin i jednocześnie podkreślenia ich piękna, są parawany z włókniny rozpiętej na wbitych w ziemię prętach, np. bambusowych. Tak osłona roślin w naszym ogródku przyda się np. zimozielonym drzewom i krzewom formowanym, które mogą stać się mniej odporne na mrozy gdy często je przycinamy.
Pamiętajcie by dobrze zaplanować zimowy pejzarz w naszym ogródku.
Roślin zimozielonych mają jedną zasadniczą przewagę nad innymi roślinami w naszym ogrodzie, nie tracą ani liści, ani zielonego koloru przez całą zimą. A jedyne co może im towarzyszyć na zewnątrz to rośliny w pojemnikach. Oczywiście odpowiedni chronione donice, otulone matami słomianymi, jutą, tekturą falistą lub folią bezbelkową i ustawione w zacisznym miejscu, mogą przetrwać zimę w naszym ogrodzie. Pamiętaj ogrodniku wybierając osłonę kieruj się nie tylko bezpieczeństwem roślin, ale także własnym gustem. Właśnie dzięki takiemu sposobowi nacieszymy swoje oko pięknym ogrodem w zimę i ochronnym nasze rośliny.
Dla nowicjuszy w ogrodnictwie polecam karmniki i dynie, które także pięknie wyglądają w naszym ogrodzie. Karmniki będą cieszyć nasze oko a jednocześnie dadzą radość naszym latającym przyjaciołom.

Źródło internet.