Ogrodnik i jego płot czyli sadzimy żywopłot.
Żywopłot to nasze naturalne ogrodzenie od: słońca, hałasu, wiatru, wścibskich sąsiadów, jest jednocześnie dekoracją oraz schronienie dla naszych latających przyjaciół ptaków, owadów i innych małych zwierząt. Penie każdy ogrodnik chciał by mieć tak wszechstronną roślinę w swoim ogrodzie? A więc bierzmy się do roboty!
Ogólnie nie dzielimy żywopłotów na kategorie, lecz można wyróżnić ich rodzaje np. takie które, trzeba przycinać i takie które mogą rosnąć same. Są żywopłoty liściaste i zimozielone. Dbanie o roślinek zależna jest od jej rodzaju oczywiście ale sadzenie zawsze przebiega w taki sam sposób.
Możemy sadzić go całe lato aż do listopada. Roślina będzie miała dość czasu by ukorzenić się w naszej ogródkowej glebie i wytrzymać pierwsze przymrozki. Najlepszą porą na sadzenie żywopłotu będzie okres od września do listopada, czemu nie wskazane jest robić to w środku lata – ponieważ parowanie liści jest bardzo duże i będziemy musieli poświęcić dużo czasu na pielęgnacje rośliny by nam nie uschła. Wynika to z dosyć wysokiej temperatury powietrza i małych opadów.
Czas na pracę łopatą!
Wykop 30 cm rów o szerokości w zależności od rośliny dowiemy się tego w sklepie przy zakopie. Radze zorientować się na jaką szerokość rozrasta się nasz żywopłot by wziąć to pod uwagę ponieważ należy zostawić odpowiednie miejsce między naszym ogrodem a miejscem od którego się ogradzamy . Pamiętajmy też by zachować odpowiednia odległość między roślinami naszym ogrodzie w przeciwnym razie, roślinka może nam uschnąć. Przy układaniu roślinek kolejno obok siebie zdejmijmy worek z sadzonki. Jeśli na sadzonce nie było worka należy włożyć ją do wody na jakieś 15 minut. Kiedy włożymy już wszystkie roślinki przysypujemy to ziemi i dokładnie ubijamy ziemie wokół nich. Teraz wystarczy tylko podlać! Aby gleb była stale wilgotna i nie rosły na niej chwasty możemy podsypać sadzonki korą albo torfem.
Wyróżniamy pięć rodzajów żywopłotów:
Żywopłoty zimozielone:
Bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, ligustr, wiciokrzew
Żywopłoty liściaste:
Grab, buk pospolity, klon, głóg, pięciornik, tawuła, dereń, leszczyna
Drzewa iglaste:
Cis, tuja
Żywopłot bez przycinania:
Każdy żywopłot można pozostawić w stanie naturalnym i nie przycinać go. Dzięki temu ogród będzie bardziej urozmaicony.
Żywopłot kwitnący:
Jeżyna, porzeczka, leszczyna, ligustr, buk zwyczajny, bez, tarnina