Category Archives: Krzewy i Drzewka

Truskawki – przysmak każdego ogrodnika

Już po sezonie truskawek – niestety !

Ja osobiście uwielbiam je. A ty jeśli chce mieć te pyszności  za rok, to już teraz musisz poczynić odpowiednie przygotowania.

ogrodnik szczecin - truskawka

Ogrodnik Szczecin – Truskawka

Truskawki należy sadzić do końca września.

Im wcześniej, zasadzimy je tym lepiej, bo więcej czasu mają by się zakorzenić. Ogród z dobry dostępem do słońca jest idealnym pomysłem. Polecam zsadzić je w miejscu gdzie gleb jest przy-suszona one to uwielbiają, nawet letko piaszczysta. Truskaweczki należy przenosić średnio co 3 lub 4 lata.
Sam proces przesadzania jest dosyć prosty, najpierw spulchniamy glebę. Ogrodnik musi pamiętać o kąpieli bryły korzeniowej, jest to bardzo ważne. Musimy wybrać dosyć dużo miejsca gdyż sadzonki sadzimy w odstępach. 30 cm. A odległość między poszczególnymi grządkami powinna wynosić około 60cm.
Dziury na sadzonki powinny być odpowiednio duże, aby korzenie zmieścił się idealnie. Pęd rośliny powinien znajdować się na ziemią. Po zasadzeniu sadzonki przysypujemy ją i dobrze podlewamy. Nie możemy pozwolić aby w pierwszej fazie gleba w ogrodzie wyschła.
Jako ogrodnik, który dobrze dba o swoje roślinki musimy im zapewnić ciepło w zimę dla tego przykrywamy je słomą.

Źródło internet.

Ogrodnik potrafi – przesadzanie bylin.

Masz problem gdyż, w twoim ogrodzie nie kwitną byliny ?

Albo tak się rozrosły że przysłaniają inne rośliny?

ogrodnik szczecin - byliny
Teraz jest odpowiedni czas by przesadzić byliny, ponieważ zgromadziły one już odpowiednią ilość składników aby, przetrwać zimę.Jesień to wymarzona pora na takie działania w ogrodzie, ponieważ rośliny będą czuć się idealnie w nowym miejscu. Jako ogrodnik musisz wiedzieć że proces ten odmładza rośliny.
Łatwo rozpoznać byliny, które trzeba przesadzić, po nowych pędach. Gdy odpowiedni i dobrze wykonamy proces przesadzania, to rośliny pięknie zakwitną.

Zadanie zaczynamy od przycięcia na wysokości dłoni. Potem wykopujemy je. Łato to będzie zrobić, gdy będziemy poruszać narzędziem w ziemi. Mniejsze rośliny z łatwością rozdzieliśmy. Po wykonaniu kłącza, rośliny dzielimy na przynajmniej dwie części używamy do tego łopaty lub rąk. Ogród nie chce starych korzeni, więc je odcinamy.

Podczas rozdzielania upewnij się, że każda roślina posiada odpowiednią ilość kłączy i korzeni. Gdy wsadzimy roślinkę w nowe miejsce, pamiętajmy by dobrze je podlać. Doświadczony ogrodnik wie, że mniejsze części przyjmuj się szybciej niż większe.

Byliny w  ogrodzie nie potrzebują tego co roku. Częstotliwość zależy od wieku i kwiecia rośliny. Byliny krótkowieczne, przesadzamy co czterech lub sześć lat. Byliny długowieczne,  co osiem lub dziesięć lat.

Jeśli wszystko wykonamy prawidłowo, i nie popełnimy żadnych błędów to będziemy cieszyć się nowymi – starymi roślinami w  naszym ogrodzie.

Źródło internet.

Przycinanie traw i krzewów w ogrodzie.

ogrodnik szczecin -  przycinanie krzewów

Chcecie poznać jak przycinać  trawę ozdobną w waszym ogrodzie ?

Należy to zrobić jesienią lub na wiosnę a gdy, posiadamy trawy zimozielone, których przykładem jest kosmatka olbrzymia, wiosną usuwamy kępy i martwe liście.

Trawy

Przycinanie zalecane jest w przypadku klimatu wietrznego, gdzie opady śniegu są znaczne. Ma to wielkie znaczenie, gdy hodujemy miskanta chińskiego, którego oddzielające liście mogą zalegać pod rośliną. Jesienią ogrodnik nie powinien przycinać pampasowej, oraz innych gatunków wrażliwych na zimno. Najlepiej jesienią ocieplić je matą lub chrustem. A przycinanie wykonać wiosną przed wypuszczeniem pąków.

W klimacie łagodnym dobrym dobrym pomysłem jest przycinać rośliny wiosną, ponieważ zimą rośliny wyglądają bardzo atrakcyjnie – szczególnie gdy posiadamy odpowiednie oświetlenie.

Krzewy

 Tutaj są podobne zasady . Byliny w naszym ogrodzie należy przycinać zaraz po żółknięciu liści– a roślinka odbije swojemu ogrodnikowi na wiosnę. Gdy na naszych krzewach uschną kwiatostany jak najszybciej je usuwamy. Ponieważ będziemy cieszyć się ich piękne znów we wrześniu. Nie przycinamy byli zimozielonych,gdyż wystarczy je przesadzać. Dotyczy to też paproci w naszym ogrodzie: rośliny które zielenieją latem, przycinamy jesienią, a przy zimozielonych wiosną usuwamy zbędne pędy.

Wskazówka: ogrodnik naturalny może zostawić nasiona na zimę, aby umożliwić owadom schronienie się nich, oraz w ich pustych łodygach.

Choroby liści w naszym ogrodzie

W naszym ogrodzie, roślinki mogą zachorować na chorobę liści.

Liście wtedy mogą obumierać albo zmienić swój kolor. Czynnik który, powoduje to spustoszenie to grzyby. Ogrodnik musi wtedy działać bardzo szybko, gdyż cała roślina może umrzeć. Nikt nie chce by jego roślinki w ogrodzie umierały,  więc udzielę wam kilku rad co do ochrony.
ogrodnik szczecin - choroba liści

Mączniak zbożowy

Łatwo go rozpoznać bo białym proszku, nalocie na liściach. Następnym etapem jest zmiana koloru na brązowy i zwiędnięcie. Grzyb który powoduje tą chorobę unosi się ww powietrzu, osiadają na liściach tam kiełkują i wyrastają. Ten grzyb w porównaniu do innych nie potrzebuj dużej ilości wody, mącznikowi zbożowemu wystarczą suche liście w naszym ogrodzie.Często atakuje takie rośliny jak ogórki, marchewkę, drzewka owocowe, krzaki róży i wiele innych roślin ozdobnych.

 

Mączniak rzekomy

 

Ten grzyb do życia potrzebuje wilgoci. Wnika do tkanki przez aparaty szparkowe liścia. A mączniak zbożowy znajduje się tylko naa górnej części liścia, ten grzyb atakuje liścia od spodu. Fioletowa grzybnia z odrobiną szarości to znak rozpoznawczy mączniaka. Rośliny, które atakuje to rzodkiew, chrzan, sałatę, roszponkę, groszek, szpinak, cebule i winorośle.

 

Rynchosporioza zbóż

 

Ta choroba może mieć rożne objawy, gdyż powodowana jest przez rozmaite grzyby. Liście zarażone tą chorobą są żółte, czerwone, brązowe lub czarne na końcówkach. Najpierw zauważamy małe plamki, potem zaczynają się łączyć i liść obumiera. Rośliny, które często są atakowane to seler, pomidor, pietrucha i złocienie. Choroba szybko się rozprzestrzenia po naszym ogrodzie. Dlatego ogrodnik przy sadzeniu musi pamiętać o zachowaniu odstępów między roślinami. Dzięki temu liście pod deszczu szybko wyschną, co zmniejszywszy ryzyko zainfekowania. Zarodniki znajdują się w  ziemi. Deszcz pomaga im dostać się na liście. Gdy przykryjemy ziemię słomą zapobiegniemy temu procesowi, jak to ma miejsce na plantacjach truskawek. Nasz ogród należy podlewać od góry,  nie od dołu.

 

Rdza

Ta choroba tworzy żółte plamy na górnej powierzchni liścia, oraz pustoszy spód liścia tworząc czerwono-pomarańczowe wyrostki. Często dopada truskawki, na szczęście choroba jest mało szkodliwa. Aby pozbyć się pasożyta należy usunąć zainfekowane rośliny z ogrodu.

 

Ogrodnik  by walczyć z chorobami  roślin musi szybko pozbywać się zarażonych części. Nie wyrzucaj ich do kompostownik, gdyż może tam się rozwinąć. Wyrzuć je po prostu do kosza. Jest jeden bardzo dobry środek. Możemy nawet go samodzielnie wykonać . Potrzebujemy cebuli, która podgrzewamy w wodzie. Takim wywarem podlewamy nasze roślinki. Warto też spryskać płynem infekcje rośliny. Pamiętaj by regularnie powtarzać w swoim ogrodzie. Środki chemiczne stosuj tylko gdy nic nie pomaga, a infekcja jest stała.

Źródło internet.

Ogrodnik i jego płot czyli sadzimy żywopłot.

Żywopłot to  nasze  naturalne  ogrodzenie od: słońca, hałasu, wiatru, wścibskich sąsiadów, jest  jednocześnie  dekoracją  oraz  schronienie  dla naszych latających  przyjaciół ptaków, owadów i innych małych zwierząt. Penie każdy ogrodnik  chciał by mieć tak wszechstronną  roślinę  w swoim  ogrodzie? A więc bierzmy się  do roboty!

żywopłot - ogrodnik szczecinOgólnie  nie  dzielimy  żywopłotów  na kategorie, lecz można  wyróżnić ich  rodzaje  np.  takie  które, trzeba  przycinać i  takie  które  mogą  rosnąć same. Są żywopłoty liściaste i zimozielone. Dbanie o  roślinek  zależna jest  od  jej  rodzaju oczywiście  ale sadzenie  zawsze  przebiega   w taki sam  sposób.

Możemy  sadzić  go  całe lato aż  do  listopada. Roślina  będzie miała  dość czasu  by  ukorzenić się  w naszej ogródkowej glebie i wytrzymać  pierwsze  przymrozki. Najlepszą porą na  sadzenie  żywopłotu  będzie okres od  września do listopada, czemu nie wskazane jest  robić  to  w  środku lata – ponieważ parowanie  liści  jest  bardzo  duże  i będziemy  musieli  poświęcić  dużo  czasu na  pielęgnacje rośliny  by nam  nie uschła. Wynika to  z dosyć wysokiej  temperatury powietrza i małych opadów.

 

Czas na pracę łopatą!

 

Wykop 30 cm rów o szerokości  w zależności od  rośliny  dowiemy  się  tego  w  sklepie  przy zakopie. Radze  zorientować  się  na jaką szerokość rozrasta się nasz  żywopłot  by  wziąć to pod  uwagę ponieważ należy zostawić odpowiednie miejsce między naszym ogrodem a  miejscem od  którego się  ogradzamy . Pamiętajmy  też  by zachować  odpowiednia odległość między roślinami   naszym ogrodzie w  przeciwnym  razie, roślinka może nam uschnąć. Przy układaniu roślinek kolejno obok siebie zdejmijmy  worek z  sadzonki. Jeśli na  sadzonce nie  było worka należy  włożyć ją do wody na jakieś 15 minut. Kiedy włożymy  już  wszystkie  roślinki przysypujemy  to  ziemi  i  dokładnie  ubijamy  ziemie  wokół nich. Teraz  wystarczy tylko podlać! Aby gleb  była stale wilgotna i nie rosły  na niej chwasty  możemy podsypać sadzonki  korą  albo  torfem.

 

Wyróżniamy pięć rodzajów żywopłotów:

 

Żywopłoty zimozielone:
Bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, ligustr, wiciokrzew

Żywopłoty liściaste:
Grab, buk pospolity, klon, głóg, pięciornik, tawuła, dereń, leszczyna

Drzewa iglaste:
Cis, tuja

Żywopłot bez przycinania:
Każdy żywopłot można pozostawić w stanie naturalnym i nie przycinać go. Dzięki temu ogród będzie bardziej urozmaicony.

Żywopłot kwitnący:
Jeżyna, porzeczka, leszczyna, ligustr, buk zwyczajny, bez, tarnina

Każdy ogrodnik uwielbia zapch lasu w ogrodzie.

Iglaki – bo o nich  tu  mowa cieszą  oko cały  rok zielenią a  na dodatek  dają  cudowny zapach.  Tworzą przepiękną  kompozycje i optycznie  powiększają nasz ogród. Nasz rynek oferuje obecnie ogromny wybór iglaków do naszego ogrodu. Różnice między innymi  to przede wszystkim kształt, kolor i  zapach. Największe  z nich to  jodły  i świerki. Dzięki szerokim koroną  i wyraźnymi pniami  tworząc niesamowity akcent  w ogródku.
ogród szczecin - iglaki

 

Tuje i jałowce  to  jak wyżej wymienne formy  pionowe  a przybierają kształt  stożka, kolumny. Mamy tutaj od  koloru  do  wyboru  dosłownie  jeszcze  możemy  wybrać  wielkość.  Świetnie komponują  się  z  formami  kulistymi jak świerki i  tuje  oraz dla  form  kulistych jak  jałowiec. Jeśli chcesz  być oryginalny  wybierz  modrzew jego podające  pędy świetnie  wyglądają  w  zaciszu  ogrodu. Mając do  wyboru  tak  wielką  game iglaków możemy  stworzyć  swoje  własne i  oryginalne  kompozycje . Ogrodniku pamiętaj zawsze  dopieraj  je  pod  względem wysokości.
Więcej  możemy  zrobić  rosnącym obok siebie iglakom. Zieleń  iglaków  ma  wiele rożnych odcieni: od bardzo ciemnych do wyjątkowo jasnych. Możemy spotkać igły srebrne, szare, niebieskie, a czasem również żółte. Ogrodnik może  to  wszystko  podkreślić  w  naszym ogródku w  prosty  sposób  i  zestawiając je  w  grupy: czy to poprzez budowanie kontrastu pomiędzy nimi, czy to stopniującym z namysłem kolor drzewek o różnych kształtach.

Barwy drzewek w  naszym  ogrodzie jest również  jednym  z narzędzi  kształtujących optycznie przestrzeń  naszego  ogrodu. Złote liście  przybliżają  optycznie  widziany obraz . Za to srebrne mają  właściwości przybliżania perspektywy za to niebieskie – odalania. Iglaki o wyrazistych barwach świetnie odcinają się  od innych barw, powiększając jednocześnie przestrzeń. Przy projektowaniu rozmieszczenia  drzewek niekoniecznie ważna jest ich ilość. Już para iglaków posadzonych obok siebie tworzy interesujące zestawienie. Klasycznie zestawiamy trzy drzewka: kolumny, kuli i odmiany płożącej się. Jeśli  chcemy zrobić  coś wyrazistego możemy to zrobić  z pod grupek  pięciu  drzewek dwa elementy wyższe i trzy niższe. Przy większej ilości dobieramy  po  dwa do  naszego  ogrodu. Sadząc iglaki pamiętaj o  ich  rozroście i  zachowaj odpowiednią  przestrzeń dla  nich. Przed ich rozrośnięciem możesz między nimi posadzić roślinki sezonowe  by  wypełnić  puste  miejsca. Zawsze  dokładnie przemyśl ich położenie. Większość iglaków  uwielbia słoneczne miejsca. Często  sadzi  się je  na środku  trawinka lub  przy wejściu na schody. Krzewy świetnie komponują się z kamieniami, a odmiany płożące się – nad oczkiem wodnym. Najlepsza pora na sadzenie iglaków  w naszym ogrodzie do połowa sierpnia do końca września.

Źródło internet.

Ogrodnik – prace jesienią – Sadzenie drzewek i krzewów.

By móc cieszyć  się cudownym ogrodem  wiosną  należy o niego  zadbać już  jesienią  bo  to jest  właśnie czas  sadzenia,  przesadzania drzew i krzewów gołymi korzeniami.

szczecin ogrodnik - drzewka i krzewy

Właśnie jesienią porą  ogrodnicy w  sklepach ogrodniczych wystawiają  drzewka z  tzw. korzeniami gołymi. Dotyczy to drzewa liściastych, zarówno owocowych, jak i ozdobnych, a także wielu gatunków popularnych, krzewów.

Pamiętaj   o wiosennych kwiatkach, wiele gatunków sadzi  się właśnie  teraz jesienią i żaden prawdziwy ogrodnik nie może o  tym zapomnieć.

Według  specjalistów w  ogrodnictwie i wielu  doświadczonych ogrodników drzewka i krzewy powiano  się sadzić w listopadzie i październiku, ponieważ tracą mniej wody niż w pełni sezonu gdy posiadają pełne ulistnienie. Ma to ogromne znaczenie by  przesadzać je właśnie teraz! Bo zdążą się zakorzenić w  naszym ogrodzie a  wiosną  wejść w  odpowiednim  momencie  w czas wegetacji. Sadzone jesienią  rośliny w naszym ogrodzie mają większą odporność na silne nasłonecznienie w kwietniu.

Ale dlaczego właśnie sadzonki z  gołymi korzeniami  są tak  dobre ? Chyba najważniejsze że są  znacznie  tańsze  niż te w  pojemnikach co odciąży nasz portfel i będziemy  mogli  wydać  na  coś  innego  potrzebnego w naszym  ogrodzie. Lepiej wykorzystać je np. przy tworzeniu żywopłotu. Wielu ogrodników poleca skrócić je o 1/3 wysokości ja  też wam to  polecam .A dlaczego spytacie? A ponieważ pomoże to im w dostarczeniu wody przez mniejszą ilość gałęzi a co za tym idzie  szybszemu ukorzenieniu. Radzę robić  to gdy w naszym ogródku niema silnego  wiatru , a na niebie jest mało słońca a więcej chmurek .

Ogrodniku nie zapomnij że w ziemi-zimę spędza wile cebule kwiatów jak np.: konwalia, hiacynty,tulipany. Musisz odpowiedni je  zabezpieczyć i miejsca w  których są zasadzone w naszym ogrodzie okryć korą lub torfem. Pomoże im  to przetrwać okropne mrozy w  naszym ogrodzie. Można też przykryć je iglakami. Dodatkowo by chronić je  przed szkodnikami, można wsadzić je w plastikowe pojemniki.

Bardzo wczesną jesienią należy  sadzić iglaki i przesadzać te  już zasadzone w  naszym  ogródku. Roślinki nie za bardzo lubią ten proces i mają potem osłabioną odporność więc należy  to robić dosyć  wcześniej by mogły zdążyć  się odpowiedni zabezpieczyć przed mrozami w naszym ogrodzie. Naprawdę może to zwiększyć ich szanse na przeżycie. Iglaki należy sadzić w podłożu ponieważ dobrze zatrzymują wodą. Ogrodnik musi pamiętać   by  regularnie je podlewać! – bo  pod ich  rozłożysta iglasta  formą  gałęzi nieprzedostanie  się ani jedna kropla wody. Świetnym sposobem polecanym przez wielu  doświadczonych ogrodników jest usypanie kupki ziemi pod pniem. Tam właśnie zatrzyma się woda.W taki właśnie prosty sposób iglaki w naszym ogrodzie dostaną odpowiednią ilość wody. Kupkę ziemi warto obsypać dodatkową warstwą kory  by zapewnić trochę  ciepła naszym  zimowym  ozdobą ogrodowym.

Jeśli przyjdzie wam przesadzać wysokie drzewa iglaste musicie drodzy ogrodnicy pomyśleć o dodatkowym wsparciu. Jako dobry ogrodnik nie możemy pozwolić by żaden wiatr nie mógł ich przewrócić warto  to  zrobić przy pomocy, np. żerdzi z  drewna która  będzie podpierać  nasze  drzewko. A że w  Polsce przeważają wiatry zachodnie więc umieszczamy ją  na  wschodzie.

Źródło internet.

Ogród zimą.

Zima nie jest zbyt sprzyjająca dla naszego ogrodu, nie kwity barwne kwiaty to prosta estetyka składając się z bieli wzbudza zachwyt każdego ogrodnika. Jak sprawić by nasz ogród stał się cudowny nawet w zimę? Jak udekorować ogródek? To pytanie zadaje sobie pewnie każdy ogrodnik. Śnieżno białe czapy pokrywające nasz drzewa i krzewy dodaj majestatyczności naszemu ogrodowi.

zima-ogrod-drzewa-droga

Te przysypane ścieżki, karmniki dla ptaków, białe górki i pagórki w naszym ogrodzie coś cudownego. Choć na początku wzbudza to zachwyt to, chyba każdy przyzna że po pewnym czasie zaczynamy się tym nudzić. Pytanie jak ożywić krajobraz w naszym ogrodzie zimową porą?
Przy świętach za pasem zaczynamy dekorować naszych ogród rożnymi błyskotkami. Te wszystkie światła porozwieszane między gałęziami dodają majestatyczności. Trzeba pamiętać by przy rozwieszaniu wszystkich tych świecidełek zachować bezpieczeństwo. I nie zapominajmy że gdy wszystko pokryte jest lodem bardzo łatwo się pośliznąć i coś złamać dlatego ważne jest by zawsze zachowywać bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów po naszym zimowym ogródku.
Dużo łatwiejszą metodą dekoracji ogrodu są zimo zielone rośliny. Różaneczniki, mahonie,Wrzosy i wrzościer, pierisy i ogniki, dzięki płytkiemu ukorzenieniu przetrwają każdą zimę w naszym ogródeczku. Ale należy im w tym pomagać i glebę wokół nich należy obsypać korą, trocinami.Choć żadne mrozy nie są im straszne warto dmuchać na zimne i schronić je pod stroiszem czy siatką cieniującą. Staranie wybrane i przystosowane rośliny obronią się przed każdą zima gwarantując naszemu ogrodowi przepiękna kolorystykę.
Innym sposobem ochrony roślin i jednocześnie podkreślenia ich piękna, są parawany z włókniny rozpiętej na wbitych w ziemię prętach, np. bambusowych. Tak osłona roślin w naszym ogródku przyda się np. zimozielonym drzewom i krzewom formowanym, które mogą stać się mniej odporne na mrozy gdy często je przycinamy.
Pamiętajcie by dobrze zaplanować zimowy pejzarz w naszym ogródku.
Roślin zimozielonych mają jedną zasadniczą przewagę nad innymi roślinami w naszym ogrodzie, nie tracą ani liści, ani zielonego koloru przez całą zimą. A jedyne co może im towarzyszyć na zewnątrz to rośliny w pojemnikach. Oczywiście odpowiedni chronione donice, otulone matami słomianymi, jutą, tekturą falistą lub folią bezbelkową i ustawione w zacisznym miejscu, mogą przetrwać zimę w naszym ogrodzie. Pamiętaj ogrodniku wybierając osłonę kieruj się nie tylko bezpieczeństwem roślin, ale także własnym gustem. Właśnie dzięki takiemu sposobowi nacieszymy swoje oko pięknym ogrodem w zimę i ochronnym nasze rośliny.
Dla nowicjuszy w ogrodnictwie polecam karmniki i dynie, które także pięknie wyglądają w naszym ogrodzie. Karmniki będą cieszyć nasze oko a jednocześnie dadzą radość naszym latającym przyjaciołom.

Źródło internet.

Ogrodnik musi przygotować ogród do zimy.

Jesień  to  początek  zmian w  naszym  ogrodzie  i każdy  ogrodnik  musi  o  tym wiedzieć. Przestajemy  podlewać i  pielęgnować ogród, ogrodnik  zaczyn w  tym czasie  dbać  o  zapewnienie rośliną odpowiedniego  ocieplenia naszym „pociechą” w  ogrodzie. Jesień  to też  ważny  czas  do  sadzenia  kwiatów  w  naszym  ogrodzie, ponieważ  wiele gatunków roślin sadzi  się  właśnie tą  porą. Ogrodnicy  pamiętajcie  o  tym !

Wrzesień i  październik to  odpowiednia  pora  na  sadzenie wielu  krzewów  i  drzewek w naszym  ogrodzie. I nie  martwi  się że  zmarzną, bo będą  mieli  dużo  czasu  przed  nastaniem  mrozów  by  zadomowić  się w  naszym  ogródku.
ogrodnik  szczecinNie zapominajmy  także  o  roślinach, które  już  posiadamy. Pamiętaj początek jesieni  to  ostatni  dzwonek   na przycinanie drzewek i krzewów nasz  ogród  tego  wymaga. Pamiętaj  by  nie zapomnieć  o opryskach, bo  zima  i pasożyty nie oszczędzi naszego  ogrodu. Pamiętajcie nasz  ogród  to także  przycinanie pędów  róż bo je  także  trzeba  , przecież  róże  to  wisienki  na  torcie  naszego  ogrodu.

Pamiętajmy  także  o roślinach  bulwowych, takich jak mieczyki czy tulipany, oraz o innych roślinach wymagających szczególnych zabiegów przed pierwszym mrozami. Bulwy mieczyków wymagają od nas wykopania, oczyszczenia, osuszenia i przechowania w dosyć  niskiej  . Natomiast cebulki tulipanów, naszej największej wiosennej ozdoby, właśnie teraz wymagają troskliwego umieszczenia w glebie. To samo dotyczy także innych kwitnących roślin cebulowych, na przykład narcyzów, zawilców, śnieżyc czy hiacyntów.

Oczywiście z niektórymi zabiegami musimy poczekać aż do wystąpienia pierwszych przymrozków, co w naszym klimacie może wystąpić w każdej chwili więc należy sytuację pogodową dokładnie obserwować. Gdy pierwsze szrony zmrożą ziemię, wykopujemy pacioreczniki, bulwy begonii oraz delikatne dalie.

 

Źródło internet.