Category Archives: Rośliny Ozdobne

Przepiękna Różanka.

Szczecin - Różanka

Szczecin – Różanka

Szczecin i jego Ogród Różany czyli  „Różanka”

To dwu hektarowy ogród założony w 1928 r. przy okazji zlotu ogrodników. Często uczęszczana przez szczecinian „różanka”, to blisko 2 tysiące róż w 100 odmianach na, naa 2 hektarach powierzchni. Latem roi się tu od zakochanych, artystów szukających inspiracji i muzykantów. W 1935 r. wtedy powstała „Ptasia Fontana” rzeźbiarza Kurta Schwerdtfegera. Nawet II wojna światowa nić nie zrobiła ogrodowi. Do 70 lat było to miejsce wypoczynku dla, każdego szczecinianina. Lecz brak pieniędzy na utrzymanie ogrodu dały się mu we znaki i zaczął podupadać.
W 1983 teren został przekazany Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zaś w roku 2005 Szczecin odzyskał Różankę. W latach 2006-2007 Szczecin odbudował ogród na podobieństwo lata  30. Prace zakończono 20 kwietnia 2007 r. Zostało zasadzone ty dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach,zbudowano schody oraz alejkę. W ogrodzie możemy także spotkać niezwykłe dzrewa i krzewy m.in. kasztanowiec gładki, korkowiec amurski, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, klon oraz świerk serbski, które znajdują się jedynie w  górach Bośni i Hercegowiny. Ptasia Fontana czyli cztery gęsi osadzone na cokole. Ogród Różany znajduje się na Łęknie, przy Parku Kasprowicza między ulicami Jasienicy, Zaleskiego i Moczyńskiego niedaleko nieczynnej stacji kolejowej Szczecin-Łękno.
Źródło internet.

Ogrodnik i storczyk

Storczyki czyli inaczej orchdee – przepiękne kwiaty, napawają dumą każdego ogrodnika. Zdumiewają swoim kolorem i kształtami urozmaicą i ozdobią , każdy ogród.

W chinach były uprawiane już tysiąc lat przed naszą erą. I sprawy tak samo mają się aż do dziś, potrafią oogrodnik szczecin - storczykzdobić dosłownie każde miejsce w naszym domu – i świetnie wyglądają jako kwiaty cienkie w wiązance.
Najbardziej popularnym storczykiem jest falenopsis czyli ćmówka miła, na pewno najmniej wymagająca orchidea, doświadczony ogrodnik może też spróbować przy miltonii, dendrobium, odontoglossum, cymbidium .

W naturze storczyk nie rośnie na ziemi a wystara na konarach drzew – w ten sposób mają ochronę przed słońcem.W domu czy ogrodzie muszą mieć jasne miejsce, z duża ilością światła ale rozproszonego. Polecam parapety okien zachodnich i wschodnich podobnie sprawa ma się przy ogrodzie wybieramy miejsce od zachodu lub wschodu. Ogrodnik chcący hodować te roślinki musi pamiętać ze nie lubią one wiatru.
Storczyk jest jak piękna kobieta musimy o niego bardzo dbać i uwielbia wysoką temperaturę.  Tu też mają swoje kaprysy bo uwielbiają temperaturę to 25 st.C jest dla nich idealna w dzień  a w nocy 16-18 st.C, ale i tu nie można do końca się tym sugerować bo też każdy, gatunek ma inaczej.
Podłoże  powinno posiadać kawałki kory albo torf one tu uwielbiają. W sklepach można kupić gotowe podłoże dla storczyków.

Orhidea to cudowny kwiaty i powala swoim wygląda ale ogrodnik decydujący się na niego musi wiedzieć że jest bardzo kapryśny i wymagający, trzeba mu poświęcać dużo czasu.

Ps. Lubi jak mu się czyta.

Źródło internet.

Ogród – nawadnianie, plewienie i podwiązywanie roślinek.

Ogrodnik w czerwcu ma  dużo pracy ale, pogoda zazwyczaj mu sprzyjać. Cieszymy  się piękną pogodą, nie martwimy  się już zimnymi  nocami lecz  to nie koniec pracy nadal musimy pielęgnować nasz ogród.

róże czerwiec - ogrodnik szczecin

Jest  ciepło i wilgotno więc chwasty rosną bardzo szybko a my musimy natychmiast ich się pozbywać nie możemy pozwolić by się rozrosły. Kilku dniowe zaniedbanie naszego ogrodu może bardzo źle odbić się na jego stanie chwasty to nasi najgorsi wrogowie o tej porze roku. W czerwcu musimy  pamiętać też  o podwiązywaniu pnączy czy bylin by rosły na  prosto w  stronę słoneczka to co bierzmy się ogrodniku do roboty?

Częste okresy bez opadów sprzyja wysychaniu gleby więc musimy, częściej podlewać rośliny i nawozić je  szczególnie że w czerwcu wiele gatunków rozpoczyna okres intensywnego kwitnienia.

Największym wyzwaniem będzie dla nas zadbanie o ładny wygląd klombów i rabat. Nie zapominajmy  usuwać cebulek wiosennych kwiatów i krzewów. Uwagę należy zwrócić na róże, które w czerwcu zachwycają swoim piękne. Glebę pod kwiatami należy systematycznie oczyszczać z chwastów i  dobrze nawozić. Dla dobrego rozkwitania nowych kwiatów należy ustawać te  już przekwitnięte oczywiście robimy to sekatorem. Tniemy tuż nad pierwszym pięciolistkowym górnym liściem. Tak dobrze zadbane róże będą koroną na głowie naszego ogrodu.

Źródło internet.

Twój Balkon

Wasz balkon to  taki mały  ogródeczek, gdzie możecie poczuć się jak ogrodnik. By móc cieszyć  się  jego pięknem  należy  zadbać  o  niego  już  w maju  i  zacząć sadzić  kwiaty.

Ogrodnik musi wiedzieć że w  zależności  od  kierunku  położenia  naszego  balkonu  dużo  zależy to  czy  jest  na  północy  czy na  południu ma  wpływ  na  to  jakie  gatunki roślin  wybierzemy.I tak  na północy sadzimy  kwiaty  które  lubią  zacienienie, a na stronie południowej – takie które  lubią nasłonecznienie.ogrodnik szczecin -balkon

Zatem po  stronie północnej posadź  niezapominajki, zrób  to jesienią  a od  kwietnia  będziesz cieszyć  się  ich  pięknem. W drugiej połowie maja  sadzi  się begonie  . Ma piękne  duże  kwiaty, które  wspaniale  cieszą  nasze  oko. Barwinek i  bluszcz  też  świetnie  nadają  się  na północnym balkonie. Bluszcz to  idealny pomysł  na  stworzenie  zielonej  ściany, „chroniącej” nas przed  sąsiadami. Daje naszemu  balkonowi koloru zielni  i  sprawia  że  kojarzy  się  z  ogrodem. Polecam  także chlorofitum, godecję, niecierpka i wilec.

Wystawy balkonowe np: południowych, wschodnich i zachodnich – pozwalają  na  większe  pole  popisów. Świetnie  nadają  się  dla  wiosennych bratków: jednokolorowe (żółte, fioletowe, ciemno bordowe, białe) lub wielokolorowe. Jeśli  wiosna  nie  jest  zbyt  sprzyjająca  będą   zdobić  nasz  balkon  do  kwietnia.

Prawie nikt  nie  sadzi na  balkonie  stokrotek. Co moim  skromnym  zdaniem  nie  jest  dobre bo, są przepiękne i  kwitną  o  wile dłużej  niż bratki nawet przez całe lato. Mają kwiaty w trzech różnych kolorach: białym, różowym i czerwonym.

Oczywiście królem balkonów są  begonie. Kolorystyka i  cudowny kształt liści dekorują nasz balkon całe lato. Możemy je  wstawić  gdy  tylko ustaną  ostanie przymrozki. Odpowiednio zadbane odwdzięczą  się  swoim  majestatycznym pięknem. Coraz częściej widzimy pelargonie bluszczolistne, które dodatkowo pięknie  oplatają nasz zawieszony ogród. Świetnie  nadają się  na  zaciszne balkony  gdyż, nie znoszą one wiatru.

Musicie także sprawdzić  żeniszkiem karłowym – cudowną, pastelową roślinę, przyjmującą takie kolory jak: lila, lazur, niebieskolila, jasny karmin. Sadzi się  ją  w maju zakwita ona   w  czerwcu i tak aż  do  końca lata.

Latem polecam aksamitki: ich żywe, mocne i intensywne barwy to atut każdej przestrzeni. W maju można także sadzić witułkę, która piękny zapach i zebrane w płaskie kłosy kwiaty.

 

Źródło internet.

 

Ogrodnik musi przygotować ogród do zimy.

Jesień  to  początek  zmian w  naszym  ogrodzie  i każdy  ogrodnik  musi  o  tym wiedzieć. Przestajemy  podlewać i  pielęgnować ogród, ogrodnik  zaczyn w  tym czasie  dbać  o  zapewnienie rośliną odpowiedniego  ocieplenia naszym „pociechą” w  ogrodzie. Jesień  to też  ważny  czas  do  sadzenia  kwiatów  w  naszym  ogrodzie, ponieważ  wiele gatunków roślin sadzi  się  właśnie tą  porą. Ogrodnicy  pamiętajcie  o  tym !

Wrzesień i  październik to  odpowiednia  pora  na  sadzenie wielu  krzewów  i  drzewek w naszym  ogrodzie. I nie  martwi  się że  zmarzną, bo będą  mieli  dużo  czasu  przed  nastaniem  mrozów  by  zadomowić  się w  naszym  ogródku.
ogrodnik  szczecinNie zapominajmy  także  o  roślinach, które  już  posiadamy. Pamiętaj początek jesieni  to  ostatni  dzwonek   na przycinanie drzewek i krzewów nasz  ogród  tego  wymaga. Pamiętaj  by  nie zapomnieć  o opryskach, bo  zima  i pasożyty nie oszczędzi naszego  ogrodu. Pamiętajcie nasz  ogród  to także  przycinanie pędów  róż bo je  także  trzeba  , przecież  róże  to  wisienki  na  torcie  naszego  ogrodu.

Pamiętajmy  także  o roślinach  bulwowych, takich jak mieczyki czy tulipany, oraz o innych roślinach wymagających szczególnych zabiegów przed pierwszym mrozami. Bulwy mieczyków wymagają od nas wykopania, oczyszczenia, osuszenia i przechowania w dosyć  niskiej  . Natomiast cebulki tulipanów, naszej największej wiosennej ozdoby, właśnie teraz wymagają troskliwego umieszczenia w glebie. To samo dotyczy także innych kwitnących roślin cebulowych, na przykład narcyzów, zawilców, śnieżyc czy hiacyntów.

Oczywiście z niektórymi zabiegami musimy poczekać aż do wystąpienia pierwszych przymrozków, co w naszym klimacie może wystąpić w każdej chwili więc należy sytuację pogodową dokładnie obserwować. Gdy pierwsze szrony zmrożą ziemię, wykopujemy pacioreczniki, bulwy begonii oraz delikatne dalie.

 

Źródło internet.