Category Archives: Szczecin Jeziora

Powstanie jeziora Szmaragdowego – Legenda

Szczecin i jego mieszkańcy doskonale znają Jezioro Szmaragdowe które, budzi podziw i zachwyt.

Jezioro ma przepięknym kolor i wprawia  w magiczny nastrój. Ale czy znacie  legendę o Skarbku – chytrym i skąpym duszku podziemi z 1925 roku (katastrofa kopalni kredy).

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Tam gdzie dziś Szczecin posiada   jeziora znajdowała się kiedyś, kopalnia kredy. Według legendy Skarbek jak każdy, jak jego nazwa wskazuje posiadł ukryty skarb gdzieś głęboko w puszczy Bukowej ukryty w  zboczu góry.

Spokój Skarbka zakłócili ludzie którzy, wydobywali obok kredę. Gdy 16 lipca 1925 roku górnicy dotarli do skarbu, chciwy duszek zdenerwował się niezmiernie. Wielce poirytowany Skarbek postanowił przeszkodzić górnikom . Wziął  on zielonej wody z magicznego podziemnego źródła i zatopił Szczecińską kopalnie. I tak o to powstało jezioro.

Skąpy duch pilnujący swego skarbu odzyskał spokój a Szczecin zyskał przepiękne Jezioro Szmaragdowe.

Źródło internet.

Szczecin i jego cudowne Jezioro Głebokie.

Szczecin oferuje cudowne jezioro Głębokie, możemy nawet poczuć  się jak na Mazurach. Wystarczy tylko, wsiąść w  tramwaj i pojechać nad ten malowniczy obraz przyrody jakie oferuje nam nasze jezioro.

szczecin - jezioro Głębokie         W Szczecinie Jezioro Głębokie znajduje się na ternie Puszczy Wkrzańskiej i położone jest niedaleko Wzgórza Warszewskiego. W sezonie słonecznym największą popularnością cieszy się oczywiście kąpielisko miejskie, a dla dzieci znajdziemy takie atrakcje jak np.  narty wodne, park wspinaczkowy. Natomiast przez cały rok możemy korzystać  z wspaniałej trasy rowerowej oplatającej jak pajęczyna zbiornik. Szlak rowerowy dokoła jeziora ma  długość  6km!. Rozpoczyna się przy szczecineckiej pętli tramwajowej, koniec trasy znajduje się na ulicy Kąpielowej.To nie koniec na trasie znajdują się parkingi, zaciszne malownicze polanki idealne dla zakochanych oraz miejsca do grillowania czy na ogniska.

Tereny zielone dokoła Jeziora Głębokie urozmaicone są w dęby szypułkowe, które są jednocześnie pomnikami przyrody, dobrze prezentują się też stare buki, jest nawet jeden specjalny w Szczeciński Puszczy Wkrzańskiej zwany Upiorem. Spacerowicze niemogą też narzekać i rowerzyści nie mogą także narzekać na brak fauny bo możemy tu znaleźć takie gatunki zwierząt jak wiewiórki, kuny, orły bieliki, sokoły, sarny i dziki.

Źródło internet.