Szczecin – Legenda Siedmiu Płaszczy

Szczecin posiada Baszta Siedmiu Płaszczy, zwana inaczej Panieńską, zastanawiałeś się kiedyś dlaczego taka nazwa?

Jaka jest  historia?

i co z tymi siedmioma płaszczami?

Chcesz wiedzieć – więc czytaj Legendę Szczecińskiego Baszta.

Szczecin - Baszt Siedmiu Płaszczy
Szczecin miał kiedyś, duże ilości fortyfikacji baszt jest jednym z jedynych pozostałości z nich. Gdy Szczecin był bombardowany reszta fortyfikacji otaczających budowę zostały zniszczone. Przechodzimy więc do legendy!

Większość historyków łączy nazwę baszta, z gildią krawców którzy, zapłacili za budowę. Lecz istnieje pewna legenda która, tłumaczy to w inny sposób. Wszystko działo się za panowania na pomorzu księcia z dynastia Gryfitów.

Książę by zdobyć chwałę i pieniądze chciał wybrać się na pielgrzymkę do ziemi świętej. Chcą jak najlepiej wyglądać zakupił bardzo drogie sukno, Książę rozkazał by uszyto z  niego siedem płaszczy, a wykonawcą dzieła miał by nadworny krawiec. Rzemieślnik wziął się do roboty. Gdy podczas jego pracy sukno ujrzała jego żona, to zapragnęła mieć ubranie z niego i wymusiła na nim by uszył je dla niej . Jako że krawiec był bardzo uzdolniony, zdołał uszyć siedem płaszczy i suknie.

Szczecin i cały dwór był zdumiony pięknem i kunsztem płaszczy. Podczas wyprawy szaty także wzbudzały ogólny podziwy. Gdy wrócił z wyprawy nie szczędził pochwał dla swojego krawca. Lecz pewnego dnia ktoś, zauważył że jakaś kobieta nosi suknie z identycznego sukna co książęce szaty. Oczywiście była to żona krawca. Bogusław bardzo poirytowany tym faktem wezwał krawca. Nieszczęsna wyznał prawdę księciu, że ze skrawków materiał uszył żonie suknie. Za kare został zamknięty w pobliskim baszcie i musiał pracować za darmo przez cały rok. Żona krawca wcale mu nie współczuła znalazła nowego ukochanego i zdradziła męża.

I stąd nazwa Baszt Siedmiu Płaszczy, by przypomnieć historie krawca która, mówi o przewrotności kobiet i ich „złej’ naturze …

Na szczęście to tylko legenda : ) ale Panowie warto ją zapamiętać.

Źródło internet.