Category Archives: Szczecin Parki

Szczecin – historia parku Noakowskiego

Cmentarz Turzyński – cmentarz komunalny w Szczecinie.

szczecin - cmentarz turzyński
Mało osób zna jakże ciekawą historie tego miejsca. W roku 1848 wydzielono teren na pochówki, ludzi z ówczesnej wsi Turzyn, koło miasta Szczecin znajdującej się obok Szczecina . W mgnieniu oka cmentarz był prawie pełen, i tak w 1893 roku postanowiono stanowczo ograniczyć liczbę chowanych ciał na cmentarzu. Następnym krokiem była zmiana miejsca pochówku zmarłych na park miejski, co zmieniło by funkcje tego terenu nie był to pierwszy  przypadek, gdy cmentarz zmieniano w park. Było to jednak plany, które miał zniweczyć powstanie w 1895 roku na północnej części nekropoli kaplicy. Istnieniu cmentarza zagroziła też budowa obwodnicy na zachodniej jego części.  W 1928 roku zamknięto to miejsce dla chowania zmarłych.

1945 dla Kaplicy był jej ostatnim, gdyż została ona rozebrana. W latach 60 Szczecin, przeznaczył teren pod park miejski. I tak dziś mamy Park im. St. Noakowskiego. Gdzie wczesnej była część zachodnia cmentarz, dziś znajdują się ogrody działkowe. Jedyną pozostałością, pamiątką po cmentarzu są drzewa: takie jak dęby, klony, patany. W zachodniej części można podziwiać pozostałości muru i bramy.

Źródło Internet.

Przepiękna Różanka.

Szczecin - Różanka

Szczecin – Różanka

Szczecin i jego Ogród Różany czyli  „Różanka”

To dwu hektarowy ogród założony w 1928 r. przy okazji zlotu ogrodników. Często uczęszczana przez szczecinian „różanka”, to blisko 2 tysiące róż w 100 odmianach na, naa 2 hektarach powierzchni. Latem roi się tu od zakochanych, artystów szukających inspiracji i muzykantów. W 1935 r. wtedy powstała „Ptasia Fontana” rzeźbiarza Kurta Schwerdtfegera. Nawet II wojna światowa nić nie zrobiła ogrodowi. Do 70 lat było to miejsce wypoczynku dla, każdego szczecinianina. Lecz brak pieniędzy na utrzymanie ogrodu dały się mu we znaki i zaczął podupadać.
W 1983 teren został przekazany Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zaś w roku 2005 Szczecin odzyskał Różankę. W latach 2006-2007 Szczecin odbudował ogród na podobieństwo lata  30. Prace zakończono 20 kwietnia 2007 r. Zostało zasadzone ty dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach,zbudowano schody oraz alejkę. W ogrodzie możemy także spotkać niezwykłe dzrewa i krzewy m.in. kasztanowiec gładki, korkowiec amurski, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, klon oraz świerk serbski, które znajdują się jedynie w  górach Bośni i Hercegowiny. Ptasia Fontana czyli cztery gęsi osadzone na cokole. Ogród Różany znajduje się na Łęknie, przy Parku Kasprowicza między ulicami Jasienicy, Zaleskiego i Moczyńskiego niedaleko nieczynnej stacji kolejowej Szczecin-Łękno.
Źródło internet.

Stary Szczecin – Nieistniejąca Wieża Quistorpa

Wieża Quistorpa –

Szczecin niegdyś posiadał ów wieże widokową na  wzgórzu Arkońskim.

szczecin - wież qustropa

szczecin – wież qustropa

Wybudował ja niejaki Martina Quistorpa w 1903 r. w, by uczcić swojego ojca Johannesa, człowieka który często pomagał innym, oraz był bardzo wpływowy. Wieża Quistorpa i przepiękny obszar otaczający wieże w Szczecinie, znajdowała tu się liczna zieleń i wiele alejek, było punktem docelowym wielu spacerowiczów. Wieże zaprojektował Franza Schwechtena, jeden z najlepszych berlińskich architektów. Wieże zbudowano z ciosów kamienia. Na podstawie znajdowało się pomieszczenie od góry przykryte sklepieniem krzyżowym. Szczecin posiadł tu letnią kawiarenkę, która, była dostępna niemalże z każdej strony. Na dachu znajdował się taras widokowy. A na rogach trasu, znajdowały się rzeźby. Na środku trasu znajdował się trzon z wieloma-bokami. W kształcie cylindra i zakończony krenelażem. Nad nim był także cylindryczna wieżyczka , która była koroną budowli. 42 metry właśnie tak wysoka była wieża. Od  obecnej ulicy Arkońskiej prowadziły przepiękne schody kamienia, które pomagały pokonać strome zbocze. W 1945 r. wieża została zniszczona podczas obrony Szczecina, była ważnym celem, gdyż stanowiła ważny punkt odniesienia. Dziś możemy znaleźć stare  ruiny przysypane i zarośnięte. Obok ruiny znajdziemy wejście do podziemnego „świata’. Szczecin posiada wiele takich podziemi, tutaj ma on 30 m betonowego korytarza potem zmieniającego się w drewniany, kiedyś można było wyjść kawałek za ruinami wieży, lecz dziś korytarz jest zasypany. I tak o to wyglądała Szczecinka Wieża Quistorpaa.

Źródło internet.

Park Kasprowicza.

Szczecin ma  do zaoferowania wiele parków jednym z  nich jest Park Kasprowicza od nazwiska jego twórcy Quistorp Park, znajduje się obok Jasnych Błoni oraz sąsiaduje z  ulicami Wyspiańskiego, Piotra Skargi i Słowackiego.

Szczecin już na początku XX wieku ogłosił że będzie służył ogólnemu  wypoczynku szczecinian. Wtedy wyznaczona tam istniejące aż do dziś trasy do spacerowania, teremy przeznaczony do jazdy konnej, zbudowano mostki na jeziorem Rusałka i punkty obserwacyjne, z których  dziś  korzystamy  a  widok zapiera dech w piersiach.szczecin - park kasprowicza
Jest to największy park w  Szczecinie zajmuje powierzchnie aż 27,3 ha. Jest to miejsce oblegane przez mieszkańców i ubóstwiane przez wędkarzy. Częstym widokiem są pary które własnie tutaj robią sobie zdjęcia ślubne, normalnym widokiem też są tłumy karmiące kaczki.
Na szczególne wyróżnienie wśród wielu atrakcji parku należy Teatr Letni im. Heleny Majdaniec wraz z pobliską rzeźbą Ognistych Ptaków stworzona przez Władysława Hasiora, no i Jezioro Rusałka, choć sztucznie stworzonym przez człowieka, to zbiornik dostarcza pożywnia i służy jako dom dla wielu zwierzątek.

Szczeciński Park Kasprowicza to także piękne rośliny na wyróżnienie zasługują cudowne okazy drzew oraz krzewów.

 

Źródło internet.

Szczecin i jego cudowne Jezioro Głebokie.

Szczecin oferuje cudowne jezioro Głębokie, możemy nawet poczuć  się jak na Mazurach. Wystarczy tylko, wsiąść w  tramwaj i pojechać nad ten malowniczy obraz przyrody jakie oferuje nam nasze jezioro.

szczecin - jezioro Głębokie         W Szczecinie Jezioro Głębokie znajduje się na ternie Puszczy Wkrzańskiej i położone jest niedaleko Wzgórza Warszewskiego. W sezonie słonecznym największą popularnością cieszy się oczywiście kąpielisko miejskie, a dla dzieci znajdziemy takie atrakcje jak np.  narty wodne, park wspinaczkowy. Natomiast przez cały rok możemy korzystać  z wspaniałej trasy rowerowej oplatającej jak pajęczyna zbiornik. Szlak rowerowy dokoła jeziora ma  długość  6km!. Rozpoczyna się przy szczecineckiej pętli tramwajowej, koniec trasy znajduje się na ulicy Kąpielowej.To nie koniec na trasie znajdują się parkingi, zaciszne malownicze polanki idealne dla zakochanych oraz miejsca do grillowania czy na ogniska.

Tereny zielone dokoła Jeziora Głębokie urozmaicone są w dęby szypułkowe, które są jednocześnie pomnikami przyrody, dobrze prezentują się też stare buki, jest nawet jeden specjalny w Szczeciński Puszczy Wkrzańskiej zwany Upiorem. Spacerowicze niemogą też narzekać i rowerzyści nie mogą także narzekać na brak fauny bo możemy tu znaleźć takie gatunki zwierząt jak wiewiórki, kuny, orły bieliki, sokoły, sarny i dziki.

Źródło internet.

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie.

Jezioro Szmaragdowe kiedyś Herta See lub Kreide See to jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Szczecinie, możemy je odnaleźć na terenie Puszczy Bukowej, w dzielnica szczecin Zdroje

Swoją niewątpliwie wyjątkową barwę zielni zawdzięcza dużej zawartości węgla wapnia. Kiedyś na ternie jeziora znajdowała się kopalnia kredy i margla, kopalnia została zlana i stworzyła dzisiejsze Jezior Szmaragdowe. Na samym dnie możemy nadal znaleźć postawiony górniczy sprzęt. Zaś niedaleko obok jeziorka znajduje się betonowy mostek jest to pozostałość po torowisku do  wywożenia urobku kopalni.w szczecinie - jezioro szmaragdowe
Dużo swojego uroku jezioro zawdzięcza ukształtowaniu ternu na około zbiornika. Błyszczącą zielenią tafla wody najlepiej oglądać na tle wzgórz polodowcowych. Lasy na pagórkach otaczających jezioro wyrosły bez żadnej interwencji człowieka. Możemy dostrzec gatunki drzew jak np: buki, topole, sosny i dęby, oraz oraz mniejszą ilość roślinności zielonej, która zasłania swą wspaniałością brak roślinek w jeziorze. W Szczecinie możemy uznać za punkt startu wycieczek i wędrówek po Puszczy Bukowej a Jezioro Szmaragdowe może  być idealnym punktem orientacyjnym i jest nie lada gratką dla turystów i nie  tylko .

 

 

Źródło internet.

 

 

Szczecin i jego magiczny Las Arkoński.

Szczecin posiadam niezliczoną liczbę pięknych i magicznych miejsc jedno z  nich chcę wam przedstawić czyli Las Arkoński. Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, wśród zielni. Przez mieszkańców zwany po prostu laskiem lecz, jest to część  kompleksu Puszczy Szczecińskich, która jest dumą naszego województwa.

las arkoński - ogrodnik szczecin

Ukształtowanie terenu sprzyja spacerowiczom i wędrowcom lub tych którzy, chcą uciec od zgiełku miasta. Znajdziemy tu wiele szlaków do spacerowania biegnących przez  część miasta do gminy Police. W szczecińskim „lasku” znajduje się mieszany drzewo stan przez  to  miejsce staje się także celem dla pasjonatów botaniki. W ogromie zróżnicowania w Szczecińskim Lesie Arkońskim możemy znaleźć gatunki  drzew takie jak: sosny zwyczajne, brzozy, buki, topole i olszyny. Lecz to nie koniec różnorodności drzewostanu w tym miejscu może znaleźć też drzewa posadzone przez człowieka jak np. modrzew europejski i daglezja zielona.

W czasie wędrówki po lesie napotkamy na głaszczące nasze  zmysły pagórki jak Wzgórze Arkony, Wzgórze Sobótki, czy potoki Osówka, Arkonka znajdziemy  też stawy i jeziorka. A wisienką na torcie i największą atrakcją turystyczną jest majestatycznie brzmiąca i wyglądająca Dolina Siedmiu Młynów .

Szczecin a dokładnie Las Arkoński pozwala na uprawianie sportów czy  zabawę rekreacyjną. Czego więcej chcieć? A no punktów widokowych które, też się tu znalazły. A zimą? A zimą możemy skorzystać z wyciągu narciarskiego a dla najmłodszych z toru saneczkowego. Ale ja lubię pływać! To nie problem bo znajduje się tu także miejskie kąpielisko . A dla miłośników zwierząt zapraszam na jazdę konom w pobliskim ośrodku jeździeckim .

Źródło internet.