Category Archives: Szczecin Zabytki

Szczecin – historia parku Noakowskiego

Cmentarz Turzyński – cmentarz komunalny w Szczecinie.

szczecin - cmentarz turzyński
Mało osób zna jakże ciekawą historie tego miejsca. W roku 1848 wydzielono teren na pochówki, ludzi z ówczesnej wsi Turzyn, koło miasta Szczecin znajdującej się obok Szczecina . W mgnieniu oka cmentarz był prawie pełen, i tak w 1893 roku postanowiono stanowczo ograniczyć liczbę chowanych ciał na cmentarzu. Następnym krokiem była zmiana miejsca pochówku zmarłych na park miejski, co zmieniło by funkcje tego terenu nie był to pierwszy  przypadek, gdy cmentarz zmieniano w park. Było to jednak plany, które miał zniweczyć powstanie w 1895 roku na północnej części nekropoli kaplicy. Istnieniu cmentarza zagroziła też budowa obwodnicy na zachodniej jego części.  W 1928 roku zamknięto to miejsce dla chowania zmarłych.

1945 dla Kaplicy był jej ostatnim, gdyż została ona rozebrana. W latach 60 Szczecin, przeznaczył teren pod park miejski. I tak dziś mamy Park im. St. Noakowskiego. Gdzie wczesnej była część zachodnia cmentarz, dziś znajdują się ogrody działkowe. Jedyną pozostałością, pamiątką po cmentarzu są drzewa: takie jak dęby, klony, patany. W zachodniej części można podziwiać pozostałości muru i bramy.

Źródło Internet.

Stary Szczecin – Nieistniejąca Wieża Quistorpa

Wieża Quistorpa –

Szczecin niegdyś posiadał ów wieże widokową na  wzgórzu Arkońskim.

szczecin - wież qustropa

szczecin – wież qustropa

Wybudował ja niejaki Martina Quistorpa w 1903 r. w, by uczcić swojego ojca Johannesa, człowieka który często pomagał innym, oraz był bardzo wpływowy. Wieża Quistorpa i przepiękny obszar otaczający wieże w Szczecinie, znajdowała tu się liczna zieleń i wiele alejek, było punktem docelowym wielu spacerowiczów. Wieże zaprojektował Franza Schwechtena, jeden z najlepszych berlińskich architektów. Wieże zbudowano z ciosów kamienia. Na podstawie znajdowało się pomieszczenie od góry przykryte sklepieniem krzyżowym. Szczecin posiadł tu letnią kawiarenkę, która, była dostępna niemalże z każdej strony. Na dachu znajdował się taras widokowy. A na rogach trasu, znajdowały się rzeźby. Na środku trasu znajdował się trzon z wieloma-bokami. W kształcie cylindra i zakończony krenelażem. Nad nim był także cylindryczna wieżyczka , która była koroną budowli. 42 metry właśnie tak wysoka była wieża. Od  obecnej ulicy Arkońskiej prowadziły przepiękne schody kamienia, które pomagały pokonać strome zbocze. W 1945 r. wieża została zniszczona podczas obrony Szczecina, była ważnym celem, gdyż stanowiła ważny punkt odniesienia. Dziś możemy znaleźć stare  ruiny przysypane i zarośnięte. Obok ruiny znajdziemy wejście do podziemnego „świata’. Szczecin posiada wiele takich podziemi, tutaj ma on 30 m betonowego korytarza potem zmieniającego się w drewniany, kiedyś można było wyjść kawałek za ruinami wieży, lecz dziś korytarz jest zasypany. I tak o to wyglądała Szczecinka Wieża Quistorpaa.

Źródło internet.

Szczecin – Legenda Siedmiu Płaszczy

Szczecin posiada Baszta Siedmiu Płaszczy, zwana inaczej Panieńską, zastanawiałeś się kiedyś dlaczego taka nazwa?

Jaka jest  historia?

i co z tymi siedmioma płaszczami?

Chcesz wiedzieć – więc czytaj Legendę Szczecińskiego Baszta.

Szczecin - Baszt Siedmiu Płaszczy
Szczecin miał kiedyś, duże ilości fortyfikacji baszt jest jednym z jedynych pozostałości z nich. Gdy Szczecin był bombardowany reszta fortyfikacji otaczających budowę zostały zniszczone. Przechodzimy więc do legendy!

Większość historyków łączy nazwę baszta, z gildią krawców którzy, zapłacili za budowę. Lecz istnieje pewna legenda która, tłumaczy to w inny sposób. Wszystko działo się za panowania na pomorzu księcia z dynastia Gryfitów.

Książę by zdobyć chwałę i pieniądze chciał wybrać się na pielgrzymkę do ziemi świętej. Chcą jak najlepiej wyglądać zakupił bardzo drogie sukno, Książę rozkazał by uszyto z  niego siedem płaszczy, a wykonawcą dzieła miał by nadworny krawiec. Rzemieślnik wziął się do roboty. Gdy podczas jego pracy sukno ujrzała jego żona, to zapragnęła mieć ubranie z niego i wymusiła na nim by uszył je dla niej . Jako że krawiec był bardzo uzdolniony, zdołał uszyć siedem płaszczy i suknie.

Szczecin i cały dwór był zdumiony pięknem i kunsztem płaszczy. Podczas wyprawy szaty także wzbudzały ogólny podziwy. Gdy wrócił z wyprawy nie szczędził pochwał dla swojego krawca. Lecz pewnego dnia ktoś, zauważył że jakaś kobieta nosi suknie z identycznego sukna co książęce szaty. Oczywiście była to żona krawca. Bogusław bardzo poirytowany tym faktem wezwał krawca. Nieszczęsna wyznał prawdę księciu, że ze skrawków materiał uszył żonie suknie. Za kare został zamknięty w pobliskim baszcie i musiał pracować za darmo przez cały rok. Żona krawca wcale mu nie współczuła znalazła nowego ukochanego i zdradziła męża.

I stąd nazwa Baszt Siedmiu Płaszczy, by przypomnieć historie krawca która, mówi o przewrotności kobiet i ich „złej’ naturze …

Na szczęście to tylko legenda : ) ale Panowie warto ją zapamiętać.

Źródło internet.

Szczecin – krótka historia Wałów Chrobrego

Szczecińskie Wałów Chrobrego czyli, to czym powinniśmy się chwalić w Szczecinie.

Jest to trasa turystyczno-widokowa o długości 500 m w naszym Szczecinie wzdłuż Odry. Zostało zaprojektowane przez  Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902-1921z z nakazu burmistrza Hermanna Hakena, na jego cześć też wały miały pierwotną nazwę.szczecin wały chrobrego

Wały Chrobrego –

Nie jest to pozostałość po jednym  z  królów jak wielu uważa a ciekawe z punktu architektonicznego założenie, które stanowi jedynie element całej kompozycji wraz z, katedrą pw. św. Jakuba. Szczecin dawniej w tym miejscu posiadał fortyfikacje z  głównym fortem Leopold. Całość składa się z półkilometrowej alei dla spacerowiczów i dwoma placami na końcu. W centrum Szczecińskich Wałów znajduje się przepięknym taras. Wszystko jest  urozmaicane przez  rzeźby. Dziś znajdują się tam gmachy które są siedzibą ważnych urzędów państwowych. Całość wygląda przepięknie i jest wielkim urozmaiceniem szczecina oraz wyjątkiem w tej części Europy.

Źródło foto.  internet

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie.

Jezioro Szmaragdowe kiedyś Herta See lub Kreide See to jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Szczecinie, możemy je odnaleźć na terenie Puszczy Bukowej, w dzielnica szczecin Zdroje

Swoją niewątpliwie wyjątkową barwę zielni zawdzięcza dużej zawartości węgla wapnia. Kiedyś na ternie jeziora znajdowała się kopalnia kredy i margla, kopalnia została zlana i stworzyła dzisiejsze Jezior Szmaragdowe. Na samym dnie możemy nadal znaleźć postawiony górniczy sprzęt. Zaś niedaleko obok jeziorka znajduje się betonowy mostek jest to pozostałość po torowisku do  wywożenia urobku kopalni.w szczecinie - jezioro szmaragdowe
Dużo swojego uroku jezioro zawdzięcza ukształtowaniu ternu na około zbiornika. Błyszczącą zielenią tafla wody najlepiej oglądać na tle wzgórz polodowcowych. Lasy na pagórkach otaczających jezioro wyrosły bez żadnej interwencji człowieka. Możemy dostrzec gatunki drzew jak np: buki, topole, sosny i dęby, oraz oraz mniejszą ilość roślinności zielonej, która zasłania swą wspaniałością brak roślinek w jeziorze. W Szczecinie możemy uznać za punkt startu wycieczek i wędrówek po Puszczy Bukowej a Jezioro Szmaragdowe może  być idealnym punktem orientacyjnym i jest nie lada gratką dla turystów i nie  tylko .

 

 

Źródło internet.

 

 

Szczecin i jego magiczny Las Arkoński.

Szczecin posiadam niezliczoną liczbę pięknych i magicznych miejsc jedno z  nich chcę wam przedstawić czyli Las Arkoński. Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, wśród zielni. Przez mieszkańców zwany po prostu laskiem lecz, jest to część  kompleksu Puszczy Szczecińskich, która jest dumą naszego województwa.

las arkoński - ogrodnik szczecin

Ukształtowanie terenu sprzyja spacerowiczom i wędrowcom lub tych którzy, chcą uciec od zgiełku miasta. Znajdziemy tu wiele szlaków do spacerowania biegnących przez  część miasta do gminy Police. W szczecińskim „lasku” znajduje się mieszany drzewo stan przez  to  miejsce staje się także celem dla pasjonatów botaniki. W ogromie zróżnicowania w Szczecińskim Lesie Arkońskim możemy znaleźć gatunki  drzew takie jak: sosny zwyczajne, brzozy, buki, topole i olszyny. Lecz to nie koniec różnorodności drzewostanu w tym miejscu może znaleźć też drzewa posadzone przez człowieka jak np. modrzew europejski i daglezja zielona.

W czasie wędrówki po lesie napotkamy na głaszczące nasze  zmysły pagórki jak Wzgórze Arkony, Wzgórze Sobótki, czy potoki Osówka, Arkonka znajdziemy  też stawy i jeziorka. A wisienką na torcie i największą atrakcją turystyczną jest majestatycznie brzmiąca i wyglądająca Dolina Siedmiu Młynów .

Szczecin a dokładnie Las Arkoński pozwala na uprawianie sportów czy  zabawę rekreacyjną. Czego więcej chcieć? A no punktów widokowych które, też się tu znalazły. A zimą? A zimą możemy skorzystać z wyciągu narciarskiego a dla najmłodszych z toru saneczkowego. Ale ja lubię pływać! To nie problem bo znajduje się tu także miejskie kąpielisko . A dla miłośników zwierząt zapraszam na jazdę konom w pobliskim ośrodku jeździeckim .

Źródło internet.