You are currently viewing Wszystko co musisz wiedzieć o przycinaniu żywopłotu

Wszystko co musisz wiedzieć o przycinaniu żywopłotu

 Żywopłoty są nie tylko ozdobą, ale także funkcjonalnym elementem nasze zielonej przestrzeni. Aby cieszyć się pięknym i zdrowym żywopłotem, warto poznać tajniki odpowiedniego przycinania. Kiedy więc najlepiej się za to zabrać?

Najczęściej żywopłoty sadzi się jesienią, a pierwsze cięcie przypada na wiosnę. Warto jednak wstrzymać się z nożycami do momentu, gdy minie okres największych przymrozków. Wykonujemy wtedy silne cięcie roślin, ograniczając ich wysokość do 20-30 cm. Pozwoli to żywopłotowi na zdrowy rozwój w kolejnych miesiącach.

Dla starszych żywopłotów zalecamy przycinanie raz lub dwa razy w roku. Pierwsze cięcie powinno mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia, a drugie końcem lata, idealnie w sierpniu. Dzięki temu pędy zdążą zdrewnieć przed nadejściem mrozów, co wpłynie pozytywnie na ich wytrzymałość i kondycję.

Warto jednak pamiętać, że okresy przycinania mogą się różnić w zależności od gatunku rośliny oraz naszych preferencji dotyczących kształtu żywopłotu – czy ma być formowany , czy bardziej naturalny, swobodny.

Jak często przycinać żywopłot?

Częstość przycinania żywopłotu zależy nie tylko od pory roku, ale także od rodzaju rośliny, jaką wybraliśmy do jego stworzenia. Rośliny szybko rosnące, takie jak ligustr czy bukszpan, wymagają cięcia co najmniej trzy razy w sezonie. Jest to zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem młodych pędów i pozwala utrzymać żywopłot w odpowiednim rozmiarze.

Jeśli mamy do czynienia z żywopłotem kwitnącym, takim jak tawuła czy jaśminowiec, przycinanie należy rozpocząć dopiero po okresie kwitnienia. Gwarantuje to, że roślina nie straci swojego uroku, a my będziemy mogli cieszyć się w pełni jej urokiem.

Rośliny o wąskim, kolumnowym lub stożkowym pokroju, takie jak na przykład żywotnik zachodni  czy jałowiec skalny, generalnie nie wymagają intensywnego przycinania. Wystarczy cięcie ograniczające wzrost w górę oraz delikatne cięcie korygujące.

Pamiętajmy, że właściwie założony i pielęgnowany żywopłot to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także funkcjonalny element, który, osłania i tworzy korzystne warunki dla innych roślin. To doskonałe tło dla kolorowych kwiatów i roślin o różnorodnych kształtach liści. Zadbany żywopłot to więc inwestycja w harmonię i piękno całego naszego ogrodu.

Dodaj komentarz